نام کاربری: رمز عبور:


  

وزیر دادگستری در نشست با اعضای شورای‌عالی کارشناسان دادگستری:

همه ما مسوول مراقبت تذکر و صیانت از رفتار خود و دیگرانیم

«جهان‌صنعت»- جلسه هم‌اندیشی اعضای شورای‌عالی کارشناسان رسمی دادگستری با علیرضا آوایی وزیر دادگستری روز گذشته در ساختمان شورای‌عالی کارشناسان دادگستری برگزار شد. وزیر دادگستری در این نشست پس از بیان اظهاراتی، شنوای دغدغه‌ها و مطالبات اعضای شورای‌عالی کارشناسان دادگستری بود. او در این جلسه تاکید کرد: «باید مراقب باشیم در حق انسانی ظلم نکنیم چرا که اثراتش تا قیامت با ما خواهد بود و از آنجا که نظام ما اسلامی و دینی است، باید رفتار و کردارمان به یکدیگر شبیه باشد.»
علیرضا آوایی وزیر دادگستری در نشست شورای‌عالی کارشناسان دادگستری ضمن تبریک فرارسیدن ایام‌الله دهه فجر با بیان اینکه هر جا به علم، فهم و باورهایمان عمل کردیم، توفیق خدمت پیدا کرده‌ایم، گفت: «پایین‌ترین علم آن است که بر زبانمان متوقف می‌شود و باارزش‌ترین درجه علم آن است که بر همه اعضا و جوارح انسان جاری می‌شود. پس امیدوارم خداوند به همه ما توفیق خدمت بدهد تا بیشتر عمل کنیم و کمتر حرف بزنیم تا کشور به مسیر خود برگردد.»
وزیر دادگستری در ادامه اظهارات خود درباره کارشناسان دادگستری گفت: «جمع کارشناسان دادگستری جمعی عالم، فرهیخته، تحصیلکرده و قسم‌خورده با ظرفیت بالایی برای کشور هستند. بنابراین باید از تریبون‌های عمومی استفاده کنیم تا کارشناسان دادگستری بزرگ شمرده شوند و اعتماد جامعه به آنها بیشتر شود.»
آوایی تصریح کرد: «مجموعه‌ای که می‌خواهد از کسی استیفای حق کند، اگر ادبیات نامناسبی نسبت به آنها داشته باشیم و خودمان، خودمان را تخریب کنیم، جامعه نمی‌تواند به آنها و به خروجی آن ضابطان اعم از کارشناسان، وکلا و قضات دادگستری اعتماد کند. پس آثار سخنان و مصاحبه‌های ما به طور دراز‌مدت بر جامعه اثرگذار است و باید مراقب زبان‌مان باشیم که کلامی به تخریب نچرخد.»
انسان‌ها دزد گوهر وجودی خویش‌اند
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنان خود با قرائت شعری، گفت: «دزدی آمد نیمه‌شب اندر سرا/ چون چراغ افروخت صاحب خانه بود. تعبیر این شعر این است که ما انسان‌ها گوهر وجودی خودمان را می‌دزدیم. خداوند برکات و استعداد و ظرفیت بالایی در وجودمان قرار داده است ولی ما با برخی رفتارهایمان خودمان را تنزل می‌دهیم و در حد یک انسان خاکی و ناسوتی کاهش مقام پیدا می‌کنیم و به ابعاد نورانی که خداوند در وجودمان قرار داده است توجه نداریم یعنی قیمت و ارزش خودمان را در حد یک ویلا و حساب بانکی تنزل می‌دهیم و دزد ارزش‌های وجودی خودمان می‌شویم.»
او توضیح داد: «مثلا یک گروه به صورت انسانی و شریف کار می‌کنند ولی تعداد انگشت‌شماری از وجود خودشان دزدی می‌کنند و راه هر گونه دفاع را به روی دیگران می‌بندند. ممکن است دو نفر از این جماعت تخلف‌کار باشند ولی همه آن گروه را سرافکنده می‌کنند.
در آن صورت تخلف آن دو نفر را به همه آن گروه تعمیم می‌دهند. خدا نکند تبلیغات هم به کمک آن بیاید. بنابراین باید خیلی توجه داشته باشیم که جایگاه ما جایگاه ویژه‌ای است و کوچک‌ترین اشتباه، فضیلت و کارهای درست ما را هدر می‌دهد و نه‌تنها آبروی خودمان را می‌برد بلکه آبروی همه همکاران‌مان را به باد می‌دهد.»
آوایی تصریح کرد: «کوچک‌ترین اشتباه به همه ما بر‌می‌گردد و به گفته یک بزرگ نمی‌توانیم بگوییم اشتباه دیگری به من ربطی ندارد و زبان در بدن نمی‌تواند بگوید من مسوول گفتار خودم هستم و چیزی که می‌گویم به بقیه اعضای بدن ربطی ندارد چرا که به خاطر آن حرف که زبان گفته است، همه اعضای بدن به آتش کشیده می‌شود. پس فردی که از آن جمع اشتباه کند چوب حراج به آبرو و اعتبار همه آن جمع می‌زند.»
وزیر دادگستری تاکید کرد: «همه ما مسوول مراقبت، تذکر و صیانت از رفتار خود و دیگران هستیم. گاهی جوانانی با نگاه و انتظاراتی به میدان می‌آیند. البته ممکن است اشتباهاتی داشته باشند ولی ما تکلیف نداریم هر کسی که اشتباه کرد را حذف و نابود کنیم. اولین وظیفه ما صیانت و تذکر و فرصت دادن به آنهاست. ما هیچ کدام‌مان بی‌عیب و نقص نیستیم و همه ما در دوره کاری خود دچار اشتباه و خطا شده‌ایم.»
آوایی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود افزود: «دوستی به من نصیحتی کرد و گفت وقتی می‌خواهید درباره شخصی اظهارنظر کنید، به فیلم زندگی او نگاه کنید نه به عکس زندگی او. فیلم زندگی افراد شاکله همه دوران زندگی چند‌ساله آنهاست ولی عکس زندگی آنها تنها ناشی از یک لحظه از زندگی او است. پس کسی را برای آن یک لحظه از زندگی‌اش قضاوت نکنید چه‌بسا آن یک لحظه نشانگر همه زندگی او نباشد و شما در قضاوت نسبت به او دچار خطا و اشتباه شوید.»
رفتارمان تاثیر مستقیمی بر زندگی دیگران دارد
وزیر دادگستری در بخش دیگری از سخنانش به خودمراقبتی اشاره کرد و گفت: «باید مراقب رفتارمان باشیم چراکه تاثیرمستقیمی بر زندگی دیگران خواهد داشت و اگر یکی از ما به عنوان کارشناسان دادگستری دچار خطا و آلودگی شویم حقی با ما به زمین می‌خورد.»
او همچنین تاکید کرد: «اقتدار، وجاهت، شخصیت و ارتقای جایگاه کارشناسان با دستورالعمل بالا نمی‌رود بلکه بزرگی انسان‌ها و سلامت نفسانی آنها جامعه را به احترام و تکریم وا می‌دارد. پس با دستورالعمل نمی‌توانیم برای خودمان احترام بخریم بلکه با رفتار و منش انسانی خود می‌توانیم احترام جامعه را به دست آوریم.»
او خاطرنشان کرد: «یکی از افت‌هایی که شغل ما دارد، عادی شدن آن است. برای یک قاضی صدور قرار، دستور زندان و صدور حکم بازرسی منزل ساده‌ترین کار است و برای او صدور این دستورات عادی است، ولی برای آن فرد مهم‌ترین اتفاق زندگی او است. پس باید مراقب باشیم با زندگی و آبروی افراد بازی نکنیم.»
آوایی تاکید کرد: «یک شب زندان رفتن یک فرد می‌تواند آینده او را عوض کند و آبروی خانواده‌اش را به خطر بیندازد. همه تلاش انسان برای حفظ آبرو است و نباید به سادگی با آبروی کسی بازی شود. بنابراین کارشناسان دادگستری هم اگر نگاهشان به شغلشان عادی باشد، ممکن است مراقبت لازم را نداشته باشند. کار کارشناسی آنها مرجع صدور حکم قاضی می‌شود و با آن حکم سرنوشت انسان‌هایی تغییر می‌کند و مسیر زندگی آنها را عوض می‌کند. پس نباید نگاه عادی به شغل‌تان داشته باشید. باید آن را یک رسالت بدانید و حساسیت و احتیاط خود را نسبت به این امر بالا می‌برید تا کمتر دچار خطا شوید.»
مراقب باشیم به ناحق آبرویی را نبریم
آوایی همچنین دنیا را محلی برای بازتاب رفتار انسان دانست و گفت: «این دنیا بازتاب رفتار و اعمال ما است و باید بدانیم اگر به ناحق آبرویی را ببریم آبرویمان می‌رود. اگر انسانی را تحقیر کنیم تحقیر می‌شویم و اگر در حق کسی بی‌پروایی کنیم، دیگران در حقمان بی‌پروایی می‌کنند. پس هیچ ظالمی عاقبت بخیر نمی‌شود و ظلم به مردم اثراتش تا قیامت با ما همراه خواهد بود. پس باید خیلی مراقب اعمالمان باشیم.»
وزیر دادگستری در پایان تاکید کرد: «ما در نظامی زندگی می‌کنیم که اسلامی است و رفتارمان با شعارمان باید نزدیک باشد وگرنه خدا به ما سخت خواهد گرفت چرا که ادعای دینداری می‌کنیم.»
در ادامه علیپور رییس شورای‌عالی کارشناسان تهران گفت: «وقتی قاضی پرونده‌ای را بررسی می‌کند، وکیل دنبال برنده شدن موکل خود است؛ ولی کارشناس دنبال برنده شدن قاضی است و می‌خواهد که در برابر پروردگار شرمنده نباشد.»
او در بخشی از سخنانش به جمع شدن موازی‌کاری در این حوزه اشاره کرد و نکته دوم سخنان خود را به مصوبه دولت و ارجاعات کارشناسی در وزارت دارایی معطوف کرد.
در ادامه نشست مظاهری، رییس شورای‌عالی کارشناسان دادگستری هم اظهار کرد: «تدارکی داریم که اجرای شورای‌عالی هماهنگی‌های خود را داشته باشند و در نهایت روزی که می‌خواهد کار را شروع کنند اولویت‌ها برایشان روشن باشد. قصدداریم قبل از مهر و آبان یعنی در شهریور ماه انتخابات را برگزار کنیم.»
رییس شورای‌عالی کارشناسان دادگستری بخش دیگر سخنان خود را به طبقه‌بندی بودجه شورای‌عالی در بودجه ۱۴۰۰ و آموزش ضمن خدمت کارشناسان تازه‌کار و جوان و همچنین پیشنهاد تحول قضایی اختصاص داد.